Tiul i jego wykorzystanie w rękodziele, sztuce dekoracyjnej i modzie
Tiul to materiał znany ze swej delikatności i lekkości. Ten wyjątkowy materiał od długiego czasu zachwyca swoją uniwersalnością i subtelnością. Elegancja tej tkaniny sprawiają, że znalazł on bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Możemy zauważyć, że jest wykorzystywany od świata mody po dekoracje wnętrz. Dzięki swojej uniwersalności zdobył on serca projektantów oraz pasjonatów rękodzieła. Tym samym tiul pojawia się w wielu projektach.
Przyjrzyjmy się historii tiulu, jego różnorodnemu zastosowaniu oraz wpływowi na współczesne trendy. Dlaczego ten subtelny materiał nadal cieszy się tak niesłabnącą popularnością? Jakie nowoczesne sposoby wykorzystania tej tkaniny można zauważyć w dzisiejszym świecie mody i dekoracji?
Co to jest tiul?
Tiul jest materiałem zaliczanym do tkanin dekoracyjnych. Charakteryzuje się lekkością i delikatnością. Ten rodzaj dzianiny produkuje się różnych materiałów jak: bawełna, nylon, jedwab czy poliester, od tego zależna jest jego struktura i gramatura. Struktura tiulu często przypomina kształt rombów.
Ta wyjątkowa tkanina ma szerokie zastosowanie w szyciu głównie odzieży. Najczęściej wykorzystuje się ją do tworzenia kreacji ślubnych jak i welonów. Tiul dodaje elegancji każdej sukni, dlatego ubrania z jego dodatkiem są na wyszukane okazje.
Czy tiul to poliester?
Tiul może być może być z różnych materiałów. Poliester jest bardzo popularnym surowcem, którego się wykorzystuje do produkcji tiulu. Tiul może wykonany również z bawełny, nylonu czy jedwabiu.
Jakie są rodzaje tiulu?
Poniżej najpopularniejsze typy tiulu:
- Miękki: lekki i zwiewny, a cechuje go elastyczność i przezroczystość. Nadaje pożądanej objętości strojom i dekoracjom.
- Welonowy: jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do produkcji welonów i woalek. To bardzo plastyczny rodzaj tiulu, który łatwo się kształtuje. Ten rodzaj tiulu jest też wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne.
- Włoski: używany do elementów ozdobnych w kreacjach, tego rodzaju tiulu nie wykorzystuje się do krojenia ubrań.
- Brokatowy: puszysty z charakterystyczną, błyszczącą powierzchnią w różnych kolorach, nadaje kreacji wyjątkowy charakter.
- Muślinowy: to tiul, który ma mniejszą przepuszczalność światła niż pozostałe tiule. Nie jest to dobry materiał aby z niego tworzyć puszyste formy.
- Szyfonowy: najbardziej popularny rodzaj tiulu o plastycznej strukturze. Posiada dużą odporność na strzępienie.
Co lepsze woal czy tiul?
Odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ wybór między tymi dwoma tkaninami zależy od preferencji i konkretnego zastosowania. Tiul jest tkaniną lekką i przezroczystą, nadaje się do wszystkich zwiewnych i lekkich kreacji i dekoracji. Woal to tkanina, która jest bardziej gęsta i mniej przezroczysta niż tiul. To materiał trwały i elegancki. Najczęściej wykorzystuje się go w dekoracji sezonowej, okiennej, a także do szycia sukni wieczorowych.
To, który materiał wybierzesz zależy głównie od tego jaki efekt chcesz uzyskać w danym projekcie.
Jak dbać o tiul? Czy się gniecie?
Tak, ten materiał również się gniecie, jednak dzięki swojej strukturze zagniecenia można łatwo usunąć.
Aby zniwelować pogniecenia tiulu, można zastosować parę metod:
- Użycie parownicy albo żelazka z niską temperaturą. Parowanie pomoże odświeżyć i wygładzić tkaninę.
- W wyniku działania samej grawitacji ten materiał również sam się w większości płaszczyzny wyprostuje. Rozłóż tkaninę na płaskiej powierzchni i pozostaw go na kilka godzin.
- Można rozwiesić zagnieciony materiał na wieszaku i próbować go wyprostować ręcznie przez delikatne rozciąganie palcami.
Pamiętaj aby przy prostowaniu tiulu być delikatnym! Im delikatniejszy rodzajach tiulu, tym więcej uwagi przy prostowaniu tkaniny. Tiul można łatwo uszkodzić jeśli będziemy nieuważni.
Czy organza to też tiul?
Obie są lekkie, prześwitujące i delikatne. Organza ma nieco sztywniejszą strukturę, bardziej charakterystyczną strukturę i jest bardziej błyszcząca. Organza wykonana jest często z jedwabiu, nylonu lub poliestru. Tiul jest bardziej miękki i zwiewny, a także bardziej puszysty, a także bardziej transparenty.
Mimo tego, że te dwie tkaniny są do siebie bardzo podobne to mimo wszystko są to różne tkaniny, które różnią się strukturą, wyglądem i zastosowaniem.
Zastosowanie tiulu – do czego go użyć?
W branży ślubnej tiul wykorzystuje się jako:
- elementy ozdobne w sukienkach ślubnych,
- dodatek do bukietów,
- komponent do zaproszeń dla gości weselnych,
- dekoracje stołów weselnych i ścianek dekoracyjnych,
- ozdoba ławek w kościele,
- jako tren, welon czy dodatek do kreacji ślubnej
Tiul jadalny – co to takiego?
To elegancka dekoracja cukiernicza, która swoim wyglądem przypomina tiul. Używa się ją do dekoracji tortów i wykwintnych ciast. Jeśli chcesz uzyskać efekt WOW na swoim torcie warto wykorzystać ten element dekoracyjny, który zachwyci gości. To dekoracja, którą można zjeść!
Aby wykonać tą wyjątkową dekorację potrzebujesz papier waflowy, który należy namoczyć w wodzie, zmiksować na jednolitą masę, a później wysuszyć na patelni.